Ana Sayfa Magazin 11 Ağustos 2020 874 Görüntüleme

HOPPP DEDİK!

Tele1 TV’de yayınlanan ‘Başka Sohbetler’ isimli programın sunucusu Dila Tezemir, halkahaber.com için yazdı.

 HOPPP DEDİK!

 

 

 

HOPPP DEDİK!

 

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ‘nde(ADNKS) 2020 sonuçlarına göre 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’nin nüfusu 83.154.997’dir. Bu sayının yüzde 50,2’si (41.715.537) erkeklerden, yüzde 49,8’si (41.439.462) kadınlardan oluşur. Türkiye nüfusunun en önemli özelliklerinden biri genç olmasıdır. 0-14 yaş grubu nüfus, toplam nüfusun yüzde 23,4’ünü oluşturur. Ancak bu oran 1965’ten beri sürekli azalmakta ve Türkiye toplumu giderek yaşlanmaktadır. 0-14 yaş grubu 1965’te nüfusun yüzde 41,9’unu oluştururken 2018’de yüzde 23,4’üne karşılık gelmektedir.

 

Okuyan herkesin bu rakamlara dikkat etmesini rica ediyorum, bu rakamlar önemli çünkü dillere dolanan İstanbul Sözleşmesi feshedilebilir mi? Konuşmaya gerek var mı? Hepsi aslında apaçık görülüyor sanırım.

Şimdi biraz geçmişe gidelim dünya tarihinde, Osmanlı tarihinde,Türkiye tarihinde de… Hangi tarihe bakarsanız bakın ülkelerin kuruluşu, batışı, yönetimi, idaresi, hepsinin başında aslında kadınlar var. Hazırcı bir toplum olduğumuz için kulaktan dolma tarihi dinlemek daha kolayımıza geliyor. O yüzden de egoist bir tarih dinlemek zorunda kalıyoruz.Ve dinlediklerimizde de kadınları hep zavallı aşağılık yaratıklar, kullanılacak bir meta olarak görüyoruz.Bu halende bazı geri kafalı yaratıklar tarafından böyle görülüyor neden mi çünkü kulaktan dolma tarih ve masallar dinledikleri ve öğrendikleri için.

 

Tamam geçelim her şeyi unutalım bir an için Cumhuriyeti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara tanıdığı hakkı, hukuku… Her şeyi unutalım.Peki Müslüman olduğumuzu nasıl unutacağız? Dinimizi Peygamberimizi ,Kur’an-ı Kerim’i, ayetleri, hadisleri bunları hangi güç unutturacak? Ne ara bu kadar hazırcı bir toplum olduk her şeyi hazır kullanıyoruz anladım da dinin hazırı da olmaz ki kardeşim. Bir açıp okuyun ya gerçekten bir kez olsun bakın anlamaya çalışın nefsinizi bir an kendinizden uzaklaştırıp okuyun.

 

“Erkek olsun, kadın olsun, her kim de mümin olarak iyi işler yaparsa, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar. …”(Nisa Suresi :124)

“Şüphesiz ben, erkek olsun, kadın olsun sizden bir şey yapanın emeğini boşa çıkarmam” (Al-i imran Suresi :195)

Daha bunun gibi onlarca ayet ve hadis varken kim bir sözleşmeyle kadının ve çocuğun yaşam hakkını elinden alıp verebilir.

Aslında, ülke olarak böyle bir sözleşmeye imza atmış olmak, şimdide feshini konuşmak bile utanç verici. Kadının, çocuğun kısaca insan haklarının en refah en üst seviyede olabileceği tek ülke Türkiye olmalıdır. Biz kadını çocuğu insanı incitmeyen bir Peygamberin ümmetiyiz, biz Allah Allah sesleri ile nice savaşlar kazanıp  refah, huzur, barış içinde yaşayalım diye canlarını hiç korkmadan teslim ederek bu vatanı bize bırakan bir milletin torunlarıyız.Ne hakkımızın, ne hukukumuzun korunması için bir sözleşme imzalanmamalıydı bile bu bile bizleri değersizleştirmeye yetiyor.Hadi oldu imzalandı şimdi feshedilme sebebi nedir? O çok daha aşağılayıcı.

 

Biz bu ülkede yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kimlik taşıyan, her karış toprağında yediden yetmişe hakkı olan din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan İNSAN düsturu ile yüzyıllardır barış diye bir bayrağın altında yaşayan bir milletiz.Sırf  LGBTİ hakları bir insan hakkı olarak yasalarda yer alıyor diye adına şiddete Çocuğa şiddete ,istismara küçük yaşta evlendirilmeye , hükümsüzleştirilmeye kimse göz yumamaz, yummamalıdır da.

 

Bu ülkede başarı varsa temeli kadındır. Ev hayatından, iş hayatına her alanda kadının parmak izi var. Hakkı elinden alınmak yerine en iyi eğitimleri annelerin alması gerekiyor. Onların ekonomik özgürlüklerinin olması ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmesi gerekiyor.Kimsenin unutmaması gereken bir şey var! Kadını eve kapatmak, hükümsüzleştirmek, her gün psikolojik yada fiziksel şiddete maruz bırakmak yok saymak bu ülkenin felaketinden başka bir şey değildir. Neden mi? Erkeği doğuran onu büyüten ona hayata dair her şeyi öğreten KADINDIR! Bunun asla unutulmaması gerekmektedir. Ruh sağlığı bozuk bir kadın nasıl bir evlat dünyaya getirip yetiştirebilir bu aşikar ortadadır.

 

Şimdi;
Ben bir kadınım.Benim konuşma, susma, gülme, ağlama, eğlenme, evlenme yada evlenmeme, çalışma, okuma, düşünme, anne olma yada olmama, kısaca yaşama hakkım var. Bana verilen hakları koruma hakkımda var. Madem bana bu haklar Önce Allah ve Resulü tarafından verilmiş, sonra Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Atatürk tarafından imza altına alınmış ve en son olarak da Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmış İstanbul Sözleşmesi ile verilmişse, geri almayı istemeyi bırakın düşünülmesi bile büyük bir hatadır.Bu ülkede yaşama hakkını elinden alacağınız kişiler belli. İnsanların yaşam hakkına göz dikenler, çocuklarımıza kadınlarımıza taciz ve istismarda bulunanlar vaktinizi lütfen bunlarla harcayın, harcayın ki kimse kimseye el sürmeye dahi cesaret edemesin. Çünkü biz artık kadın cinayeti, çocuk istismarı hayvan tacizi duymak yada görmek istemiyoruz.

 

Unutulmasın ki kadınlar ister doğursun ister doğurmasın ANNEDİR. Ona bu ruh verilmiştir. Onlar isterse dünya sallanır. Onları incitmeyin çocuklarımıza sahip çıkın. Bu ülke eğrisi ve doğrusu ile bizim farklı cinsiyet olsa da, ki bu her yerde var en üst düzeyinde en alt düzeyine kadar okumuşundan cahiline kadar doktorundan avukatına vekiline kadar LGBTİ vatandaşlarımız var ama aleni ama saklı. Bizim istediğimiz tek şey ülkemiz için barış ve huzur içinde yaşamak ve topraklarımıza sahip çıkmak.

 

Aksini düşünenlere en başta kadınlar olarak her zaman Hoppp dedik!

Her zaman sevgiyle kalın.

DİLA TEZEMİR

 

Kaynak: https://www.halkahaber.com/hoppp-dedik-225814

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com