Ana Sayfa Yaşam 15 Şubat 2021 296 Görüntüleme

Başkan Böcek, Mira’nın hayalini gerçekleştirdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi 9 yaşındaki Mira’nın hayalini gerçeğe dönüştürdü. Mira, derelerin taşıdığı çöplerin denize ulaşmasını engelleyen bir proje resmederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e gönderdi. Mira’nın yaptığı resmi ve yazdığı mektubu alan Başkan Böcek daha sonra Mira ve ailesini makamında kabul ederek görüştü. Başkan Böcek, Mira’nın hayali olan “Yüzey suyu atık kapanı” projesinin hayata geçirilmesi için talimat verdi. Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de benzeri uygulanmayan bir ilki hayata geçirerek hem Mira’nın hayalini gerçekleştirdi hem de Akdeniz’in mavi sularının kirlenmesini engelledi.

Konyaaltı İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Mira Alemdar hayalindeki projeyle hem büyüklerine örnek oldu, hem de doğanın korunmasına katkı sağladı. Anne ve babasıyla sık sık doğa gezilerine çıkan, Akdeniz’in mavi sularında yüzen ve dalış gerçekleştiren Mira, insanlar tarafından doğaya atılan çöplerin oluşturduğu kirlilik ve çok sevdiği deniz canlılarının zarar görmesi üzerine harekete geçti. Resim yapmayı çok seven Mira, kirli bir derenin önüne çöplerin denize ulaşmasını engelleyen elekler çizdi. Mira bununla da kalmayarak bir mektup yazdı ve babasından bunu Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e ulaştırmasını istedi. Baba İsa Alemdar, Mira’nın isteğini yerine getirerek mektubu ve resmi Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Mira’nın mektubunu okuyan Başkan Muhittin Böcek ise çocuklara olan sevgisi ve onların fikirlerine verdiği önem neticesinde çevre hassasiyeti ile dikkat çeken Mira ve ailesiyle makamında görüştü.

BAŞKAN ETKİLENDİ

Mira’nın resminden ve yazdığı mektuptan çok etkilendiğini söyleyen Başkan Böcek, Mira ve ailesini tebrik etti.  Başkan Böcek, “Ülkemizin geleceği olan gençler geleceğimizin teminatıdır. Mira’nın mektubunu okuduk arkadaşlarımız onun isteği doğrultusunda Konyaaltı Arapsuyu 1 ve 2 derelerinde çöplerin denize ulaşmasını önlemek için çok güzel bir proje hayata geçirecek. Çok hoşumuza gitti ve tüm ekibimle bu projeyi destekliyorum. Güzel kızımıza hem derslerinde hem de çevreye duyarlı çalışmalarında başarılar diliyorum. Ailesine ve öğretmenlerine böyle duyarlı bir çocuk yetiştirdikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK

Mira’nın hayalini gerçeğe dönüştürmek için Başkan Muhittin Böcek’in talimatıyla çalışma başlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü ile Fen İşleri Daire Başkanlığı Türkiye’de ilk olan bir projeyi hayata geçirdi. Çalışma kapsamında Konyaaltı Arapsuyu 1 ve Arapsuyu 2 derelerinin içine beton bloklar yerleştirildi. Bu bloklarda yer alan kanallar önüne konulan fileler yardımıyla derelerden taşınan fiziksel atıkların ve deniz çöplerinin denize ulaşmadan tutulması sağlandı. Yılda ortalama 10 milyon ton deniz çöpünün denizlere ve okyanuslara karıştığının öngörüldüğünü söyleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Kurulu Başkanı Lokman Atasoy, denize ulaşan bu çöplerin deniz eko sisteminin bozulmasına ve bir takım önemli çevre sorunlarının meydana gelmesine neden olduğunu söyledi.

ÇÖPLER DENİZE ULAŞMIYOR

Antalya’nın temiz denizleri olduğu sürece dünya kenti imajını sürdürebileceğine ve turizmden pay alabileceğine dikkat çeken Atasoy, “Antalya kent merkezinde Konyaaltı Arapsuyu 1 ve Arapsuyu 2 derelerinde deniz çöplerinin önlenmesine yönelik bir takım çalışmalar planlanmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e küçük bir kızımız tarafından yazılan mektup atık kapanı dediğimiz projenin hayata geçirilmesine vesile oldu. Derelerin önüne yerleştirilen ve suyun akışına engel olmayan atık kapanları ile çöpler denize ulaşmadan kolaylıkla toplanabilecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün onayıyla gerçekleşen ve Deniz Çöpleri İl Eylem Planı çalışmalarımıza önemli katkı sağlayan projeden elde ettiğimiz tecrübelere dayanarak, çalışmanın geliştirilmesine ve Antalya’daki diğer derelerimizde uygulanmasına yönelik planlamalarımızı yapıyoruz” dedi.

MUHİTTİN AMCA’YA TEŞEKKÜR

“Denizin altı Dünyada gördüğüm manzaradan daha güzel” diyen Mira ise anne ve babasıyla gittiği Konyaaltı sahilinde projesinin gerçeğe dönüştüğünü görünce büyük bir mutluluk yaşadı. Toplanan çöpleri görünce kendini çok daha iyi hissettiğini söyleyen Mira, “Muhittin Amcaya hayalimi gerçekleştirip projemi uyguladığı için çok teşekkür ederim” dedi. Bu duyarlılığı ile birçok büyüğüne örnek olan Mira, “İnsanların denizlere çöp atmamasını istiyorum. Doğaya zarar vermemenizi rica ediyorum” diyerek de önemli bir mesaj verdi.

BÜYÜK SEVİNÇ YAŞADI

Baba İsa Alemdar da Mira’nın doğaya karşı gösterdiği duyarlılığının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Mira, yaptığımız işlerden dolayı hep doğa içinde olduğundan, doğayı çok seviyor ve kirlenmesine çok üzülüyordu. Bunun içinde sürekli aklında fikirler vardı. Bu atık kapanı da fikirlerinden biriydi. Mira projesinin gerçekleştirildiğini görünce büyük bir sevinç yaşadı. Başkanımız Muhittin Böcek’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.

CAYDIRICI ETKİSİ VAR

Atık kapanları kurulduktan kısa bir süre sonra dere ağızlarında toplanan çöplerin ne kadar yerinde ve doğru bir çalışmanın gerçekleştirildiğini gözler önüne serdiğini söyleyen Çevre Kurulu Başkanı Lokman Atasoy, derelerden gelen çöplerin filelerde toplanmasının görenler açısından da caydırıcı bir etkisi olduğunu söyledi. Atasoy, “Buradan geçen misafirlerimiz çöpleri gördüğü zaman derelerin nasıl bir taşıyıcı etkisi olduğunu da görmüş oluyor. Bir nevi bilinçlendirmeye de vesile oluyoruz. Bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulamış oluyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞLAR PROJEYİ BEĞENDİ

Vatandaşlar da projenin son derece doğru ve yerinde olduğu konusunda hem fikir. Kazım Çiçekçi isimli vatandaş, “Güzel bir proje. Denize girdiğiniz ve maske ile baktığınız zaman deniz altında sürekli pislik ve çöp var. Bunların denize girdikten sonra çıkartılması zor oluyor. Şu anda en azından kısmen de o
lsa bunlar engelleniyor. Sadece belediyeye bırakmamak gerekiyor bu işleri. İnsanları bilinçlendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.Baki Altın da projenin son derece güzel olduğunu belirterek, “Bizim doğaya karşı temizlik kültürümüz zayıf olduğu için dereler, ırmaklarımız, deniz kenarlarımız, sahillerimiz, piknik yerlerimiz hep böyle pislik içinde. En azından onun bir kısmını temizleyip almak iyi oldu. Büyükşehir Belediyesi’ne bu konuya öncülük ettiği için teşekkür ediyoruz” dedi.    

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com