Ana Sayfa Yaşam 26 Şubat 2021 351 Görüntüleme

Memorial Cedars Sinai İleri Endoskopi Toplantısı Dijital Ortamda Gerçekleşti

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Umman, Pakistan, Bulgaristan, Azerbaycan ve Bulgaristan’dan çok sayıda uzmanın dinleyici olarak katılım gösterdiği organizasyonda, Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Akbal ve Doç. Dr. Salih Boğa’nın yanı sıra; Cedars Sinai Başkan Yardımcısı ve Medikal Direktörü Dr. Heitham Hassoun ile Dr. Simon K. Lo konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıda, Türkiye ve ABD’de ileri endoskopi alanında gelinen son nokta ile geleceğin tedavi uygulamaları paylaşıldı ve vaka sunumları gerçekleştirildi.  

 

Organizasyon aynı zamanda Memorial Sağlık Grubu ve Cedars Sinai Tıp Merkezi arasında gerçekleşen işbirliği doğrultusunda daha sonraki süreçlerde diğer tüm branşlarla da düzenlenecek toplantıların ilki olma özelliğini taşıyor.  

 

“İleri endoskopi alanında dünyaya adını duyurmuş iki merkez bir araya geldi”

 

Toplantı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Erdem Akbal, gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde artık endoskopi sayesinde birçok hastalığın cerrahi gerektirmeden tedavi edilebildiğini vurgulayarak, “Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri’nden ve ülkemizden adını dünyaya duyurmuş iki merkez olarak bir araya geldik. Endoskopik yöntemler ile neler yapılabildiğini ve dahası gelecekte neler yapılabileceğini tartıştığımız çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik. ABD’nin ileri endoskopi alanındaki yaklaşımlarını, hangi aşamada olduklarını, neler yapabildiklerini vaka sunumları üzerinden kendilerinden dinledik. Bizler de Türkiye’de ileri endoskopi alanında geldiğimiz en son noktayı vaka sunumları üzerinden kendilerine ve dünyanın birçok yerinden bizi dinleyen alanında uzman hekimlere anlattık. Endoskopi ile yapılabilecek olan tüm yöntemlerdeki başarılarımızı aktardık ve bu alanda dünyada gelinen en ileri noktada olduğumuzu göstermiş olduk. Aynı zamanda ABD ile Türkiye arasında bu alanda yapılan ilk toplantılardan birisi olma özelliğine sahip bir organizasyon gerçekleştirdik” diye konuştu. 

 

“Ülkemizin sağlık sistemindeki başarısını tanıttığımız önemli bir toplantı oldu”

 

Toplantının pandemi döneminde online olarak düzenlenmesinin geniş bir katılım imkanı sağladığını ve ilerleyen dönemlerde de yeni organizasyonların planlandığını dile getiren  Doç. Dr. Salih Boğa, şunları kaydetti:

 

“Bizi çok heyecanlandıran bir organizasyon çünkü Memorial Sağlık Grubu olarak Cedars Sinai ile gerçekleştirilen işbirliğinin başlangıç adımı oldu. Biz kendi alanımızda yaptığımız Türkiye’deki ileri endoskopik işlemleri vakalar üzerinden onlara sunduk, onlar da ABD’deki ileri endoskopik işlemler, hasta takibi ve kalite politikaları hakkında bizimle paylaşımda bulundular. Böylece alanımızda çok faydalı karşılıklı bir etkileşim gerçekleşti. Normalde bu toplantı Türkiye’de ya da ABD’de yüz yüze organize edilecekti ancak pandemi sürecinden dolayı online olarak gerçekleştirdik ve bu sayede hem Avrupa’dan hem de Orta Doğu’dan olmak üzere alanında uzman hekimlerin katılım gösterdiği önemli bir toplantı oldu. Hem ülkemizin sağlık sistemindeki başarısının tanıtımında hem de özellikli tanı ve tedavi uygulamalarının ABD ve Avrupa ile aynı kalitede yapıldığının gösterilmesinde oldukça önemli bir etkinlik yapıldı.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com