Ana Sayfa Yaşam 8 Mart 2021 258 Görüntüleme

Kadınlar sokaktaydı: Asla boyun eğmeyeceğiz!

Komünist Kadınlar'ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlamak için yaptığı çağrıyla birlikte bir araya gelen kadınlar bugün ülkenin her yerinde sokaktaydılar. "Daha azına kötünün iyisine razı değiliz, kadınlar eşit ve özgür bir ülkede yaşayacak" çağrısıyla yapılan buluşmaların bir kısmı TKP Semt Evleri'nde gerçekleşti. Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul'da Üsküdar, Kartal, Sarıgazi, Şişli ve Bağcılar ilçelerinde ise "Kadınlar Boyun Eğmeyecek" sloganıyla basın açıklamaları yapıldı. 

 

Kadın Dayanışma Komiteleri'nde örgütlenmeye!

 

Kapitalizmde kadınlar aleyhine olan toplumsal iş bölümündeki eşitsizliklerin pandemi döneminde derinleştiğine dikkat çekilen açıklamalarda artan işsizlik ve yoksulluğun en çok kadınları etkilediği, pandemi döneminde evde geçirilen saatlerin artmasının ise ekonomik sıkıntıların, sağlık ve güvenlik endişelerinin yanında kadına yönelik şiddetin artması sonucunu da doğurduğu belirtildi.

Kadın Dayanışma Komiteleri adına yapılan konuşmalarda ise kadınlar, düzenin yalnızlaştırma siyasetine karşı bir araya gelip örgütlenme ve mücadele deneyimlerini aktardular. Gericiliğe, emek sömürüsüne karşı dayanışmayı, birlikte mücadeleyi bırakmayacaklarını vurgulayan kadınlar eşit bir yaşam için Türkiye'nin her yerinde büyük bir hızla kuruluşları devam eden Kadın Dayanışma Komiteleri'nde örgütlenme çağrısı yaptılar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com