Ana Sayfa Yaşam 8 Mart 2021 240 Görüntüleme

Lüleburgaz'da 8 Mart Coşkusu

Tüm dünyada gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Lüleburgaz’da da büyük bir coşkuyla düzenlendi. Lüleburgaz Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerine sivil toplum örgütlerinden siyasi partilere ve vatandaşlara kadar yüzlerce kadın katıldı. 

 

Gerenli’den kadınlara karanfil 

 

Etkinlikler öncesinde Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli ve Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer kadınlara karanfil verdi. Öte yandan Başkan Gerenli, alanda güvenliği sağlayan kadın polislere de karanfil verdi. Gerenli ve Güncer’den karanfil alan kadınların mutlulukları gözlerinden okundu.

 

Zübeyde Hanım unutulmadı!

 

Yeni Tören Alanı’nda düzenlenecek tören öncesinde ise Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım unutulmadı. Zübeyde Hanım, adının verildiği parktaki anıtta anıldı. Burada gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından kadınlar çok sayıda karanfili Zübeyde Hanım’ın büstüne bıraktı. Zübeyde Hanım Anıtı, bırakılan karanfillerin ardından çiçek bahçesine döndü. 

 

Ata’ya çelenk bırakıldı

 

Zübeyde Hanım Anıtı’ndaki törenin ardından kadınlar kortej eşliğinde Yeni Tören Alanı’na geçti. Yeni Tören Alanı’nda düzenlenen çelenk bırakma töreninde Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

 

“Biz 8 Mart’ı yazanlarız”

 

 Programda konuşmacı olarak yer alan Kültür İşleri Müdürlüğü Personeli İsmet Altay Süpürgeci 8 Mart’ın önemini ortaya koyan tarihçesinden bahsetti. Kadınların ABD’nin New York kentinde eşit işe eşit ücret, insanca koşullarda mücadele ederek 8 Mart tarihini yazdığını vurgulayan Süpürgeci, “Biz özgürlüğümüze, haklarımıza, geleceğimize ve hayallerimize sahip çıkanlarız. İş yerlerini de sokakları da geceleri de gündüzleri de terk etmeyenleriz. Biz, dayatılmaya çalışan eril karanlığı kabul etmeyenleriz. 1857 yılından bu yana biz kadınlar dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması için mücadele etmeye devam edenleriz” dedi. 

 

“Mücadelemizin ateşiyle anıyoruz”

 

8 Mart’ın kutlama değil, kadınların mücadele günü olduğunu vurgulayan Süpürgeci, “Bugün biz kadınlar 1857’de Eşit işe eşit ücret” diyerek daha iyi koşullarda çalışma talebinde bulunan tekstil işçisi kadınları ve yanarak can veren 120 kız kardeşimizi mücadelemizin ateşi ile anıyoruz. Bugünü siyah kurdelelere indirgeyenlere inat mücadeleyi, bugünü kırmızı kalplerle süsleyenlere inat moru, bugünü kozmetik malzemesi haline getirenlere inat dayanışmayı, bugünü bireyi cinsiyetlere indirgeyenlere inat insanı haykırıyoruz. Vardık, varız, var olacağız” diye konuştu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com