Ana Sayfa Yaşam 8 Mart 2021 297 Görüntüleme

Yanındayız Derneği ‘Berber Dükkanı Sohbetleri'ni bu kez Basisen üyeleri için gerçekleştirdi

YANINDAYIZ Derneği’nin Berber Dükkânı Sohbetleri bu kez BASİSEN ev sahipliğinde gerçekleşti. Dernek üyeleri Bahadır Kaleağası, Bülent Gürcan ve Erkan Tozluyurt’un katılımıyla 7 Mart Pazar günü gerçekleşen webinarda düzenlenen, Berber Dükkânı Sohbeti’nde toplumsal cinsiyet eşitliğinin hem kadın hem de erkekler ve ülke açısından önemi anlatıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan BASİSEN Genel Mali Sekreteri Canan Cevikbaş; YANINDAYIZ Derneği’nin toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı için yaptığı çalışmalara için teşekkür etti ve pandemi sonrasında bu toplantıların yüz yüze gerçekleşeceğini söyledi.Basisen’in bankacılık ve sigortacılık iş kolunda çalışan 40 bini aşkın kadın ve erkeği temsil ettiğini hatırlatan Çevikbaş; “ Toplumsal cinsiyet eşitliği için yola daha yeni çıktığımızı düşünüyoruz. Hep birlikte çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum, “Kadın Varsa Hayat Var” dedi. 

Daha sonra Berber Dükkanı Sohbetine geçen dernek üyeleri katılımcıların sorularıyla keyifi bir sohbet gerçekleştirdiler.

 

YANINDAYIZ Derneği üyelerinden Bahadır Kaleağası şöyle konuştu: “Toplumsal yaşamın, siyasetin, ekonominin her kademesinde kadınlar var. Peki neden var? Kadınlara ayrımcılık yanlış olduğu için. Cinsiyet eşitliği doğru ve doğal olduğu için. Daha verimli devlet, daha verimli sivil kurumlar, bilim, sanat ve  şirketler için, daha iyi bir ülke için var. Toplumsal kalkınma ideallerimizin, iş yaşamı değerlerimizin ve en önemlisi dünya rekabet ortamında başarımızın temellerinde cinsiyet eşitliği olmalı. Çeşitlilik, özgürlük, yaratıcılık, girişimcilik ve sosyal sorumluluk erdemleri olmalı. Bilimsel veriler de, etik aklımız da bu yönde ilerlemenin elzem olduğuna işaret ediyor.”dedi.

Dernek üyelerinden Bülent Gürcan ise Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili istatistik tablolarını paylaştıktan sonra şunlar söyledi:   “Bu tablolardan da görüldüğü gibi, cinsiyet eşitliği konusunda iyi bir durumda değiliz. Bu acı tabloların düzelebilmesi için bireylere ve kurumlara çok büyük sorumluluk düşmektedir. Bizlerde bu sorumluluk bilinciyle hareket etmeliyiz.” dedi.

Derneğin diğer üyesi Erkan Tozluyurt’un konuşması da özetle şöyleydi: “Ülkemizin nüfusuna bakıldığında kadın erkek nüfusunun hemen hemen eşit olduğu görülmektedir. Ancak fırsat eşitliği açısından baktığımızda böyle bir eşitlikten söz etmek mümkün değil.   Türkiye’nin taraf olduğu bir çok sözleşme var, örneğin İstanbul Sözleşmesi bunlardan biri ve en önemlisi. Bu sözleşme mutlaka uygulanmalıdır. Kötülüğün kazanmasının tek yolu iyiliğin hiçbir şey yapmamasıdır.”dedi.

Online Berber Dükkanı Sohbetleri: YANINDAYIZ Derneği üyelerinin, özgün “Berber Dükkânı” dekoru önünde toplumsal cinsiyet eşitliği kavramlarını konuştuğu interaktif bir sohbettir. Sohbetlerde; eşitlik, ayrımcılık, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatımızda kendini nasıl gösterdiği, Türkiye’de kadın ve erkek olmaya dair mevcut durum, çalışma hayatında karşılaşılan cinsiyet ayrımcılığı, erkeklik ve eşitlik için yapılabilecekler tartışılmaktadır. Dernek üyelerimiz konu hakkındaki farkındalıklarının nasıl geliştiğini sohbet esnasında samimiyetle paylaşmakta ve örnek rol modellerini oluşturmaktadırlar. Özellikle erkeklere erkeklik halleri konusunda ayna tutmak amaçlanmaktadır. Sohbet esnasında “Skorun Kaç” oyunu oynanarak katılımcıların toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda nerede durdukları, o seansın katılımcı ortalamasıyla karşılaştırmalı olarak farkları ölçülecektir. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com