Ana Sayfa Kültür & Sanat 15 Mart 2021 270 Görüntüleme

Mehmet Mez’in “Sempatizan” adlı kitabı Dark İstanbul Yayınları’ndan çıktı!

Türk Siyasi Tarihi’nin en kanlı dönemlerinden 1960’lar ve 1970’leri anlatan yazar Mehmet Mez’in iki ciltlik eserinin ilk kitabı “Sempatizan”, Dark İstanbul Yayınları’ndan çıktı.

 

Mehmet Mez’in Türk Siyasi Tarihi’nin gerçeklerini etkili ve sürükleyici bir üslupla anlattığı 495 sayfadan oluşan romanı, kitapçılarda ve online kitapçılarda okuyucularla buluşuyor.

 

Kitap açıklaması

“1960'lar, 1970'ler… Türk siyasi tarihinde darbe ve muhtıraların yaşandığı bu dönemin önemli gelişmelerini, yazar Mehmet Mez, o yıllarda öğrenci olan kahramanımızın gözünden anlatır bizlere. O zamanların sınıfsal ve ideolojik dayanaklarının öğrenciler ve özellikle solcu gençlik üzerinde oluşan etkilerini irdeler. Birbirlerini hiç tanımayan, farklı düşünce yapısına sahip insanların ilerleyen yıllarda yollarının kesişmesi ve yaşanan çatışmaların insan üzerinde bıraktığı etkiyi gözler önüne seren bu kitabı, Mehmet Mez'in etkili ve sürükleyici anlatımıyla sunuyoruz. Yazarımız Mehmet Mez, kitabının yayımlandığını maalesef göremedi. Vasiyeti üzerinedir ki yaşanmışlıkları ve şahit olduklarından yola çıkarak kaleme aldığı uzun bir eserin ilk kitabını sizlere ulaştırıyoruz. Yaşadığı sürece tanıştığı herkesin gönlünü fetheden Mehmet Mez ağabeyimizi asla unutmayacağız!

 

Mehmet Mez kimdir?

08 Mayıs 1946 Ayvalık doğumlu olan Mehmet Mez, ilk ve ortaokulu Ayvalık’ta bitirdi. 1964 yılında İzmir Atatürk Lisesinden mezun oldu. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayarak 1970 yılında diplomasını aldı. 1971 yılında öğrencilik yıllarında tanışıp âşık olduğu Azize Hanım’la evlendi. Evlenir evlenmez askere giden ve Yedek Subay olarak askerlik görevini tamamlayan Mehmet Mez, Azize Hanım’la birlikte İzmir’e yerleşti. İlk çocukları Sanem 1972 yılında dünyaya geldi. 1976 yılına kadar bir İktisadi Devlet Kuruluşu’nun İzmir bürosunda müdürlük görevinde bulundu. Aynı yıl görevinden istifa ederek metal ürünleri üzerine bir işletme kurdu. 1986 yılında oğlu Muzaffer Ali dünyaya geldi. Gençlik yıllarından itibaren memleket meselelerine duyarsız kalmayan Mehmet Mez, ziyadesiyle kitap okuyarak, entelektüel tartışma ortamlarında süreçlere katılarak, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında faaliyet göstererek, görüşlerini her daim dile getirerek etkin bir sosyal yaşam sürdürdü. Mehmet Mez, İzmir ve Ayvalık arasında dönüşümlü olarak yaşamını sürdürürken bir taraftan da edebiyat eserleri üretti. “Umutların Yeşil Kaldığı” adlı şiir kitabı ve “Soprano” adlı öykü kitabı Kibele Yayınları’ndan yayımlandı. Uzun yıllardan beri üzerinde çalıştığı Sempatizan adlı kitabının yayımlanmasını çok arzu etmesine rağmen, 18.12.2019 yılında beklenmedik bir şekilde hayata gözlerini yumdu. Yazarımız Mehmet Mez, kitabının yayımlandığını maalesef göremedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com