Ana Sayfa Yaşam 16 Mart 2021 208 Görüntüleme

2020 yılını 25 büyüme ile kapatan Lila Group, yeni tesis yatırımı ile 2021’de yüzde 50 büyüme hedefliyor

Temizlik kağıtları, enerji ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Lila Group, yatırım bedeli 450 milyon TL olan yeni tesis yatırımını yılın ikinci yarısında faaliyete geçiriyor. Yeni yatırımı ile sektöründe sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da tek çatı altındaki en büyük ikinci üretim merkezi haline gelecek Lila Group ciroda yüzde 50, istihdamda yüzde 35 büyüme hedefliyor. 

Dünyada 5 kıtada 80’den fazla ülkeye ihracat yapan Lila Group, pandemi döneminde de yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Artan ihracat hacmi ve ülkemizin sektördeki büyüme potansiyeliyle birlikte Lila Group, yatırım değeri 450 milyon TL olan ve üretim kapasitesini yüzde 33 artıracak yeni üretim tesisini yılın ikinci yarısında faaliyete geçirecek. Tekstil sektöründe de boyahane tesisi ile hizmet veren Lila Group bu alanda da 55 milyon TL’lik yeni yatırımını Nisan ayında hayata geçiriyor.

Alp Öğücü: “Artık sadece Türkiye’nin değil; tüm Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük üretim tesislerinden biri olacağız”

Her yıl yeni bir yatırım projesini hayata geçirmekten dolayı memnuniyetini dile getiren Lila Group CEO’su Alp Öğücü: “Her sene yeni bir yatırım haberimizi paylaşarak ‘üretimin’, ‘ihracatın’ ‘istihdamın’ hayati önem taşıdığı bu zorlu süreçte dahi ülkemize ve toplumumuza değer kattığımız için mutlu ve gururluyuz. Lila Group olarak yatırım projelerimizi duyuruyor ve zamanında hayata geçiriyoruz. Bunun son örneği kâğıt üretim alanında 2019 yılında duyurduğumuz ve 2020 mart ayında devreye aldığımız tesis yatırımımızdır. Şimdi ise yine kâğıt üretiminde 450 milyon TL yatırım bedeli olan ve 2021’in ikinci yarısında faaliyete geçecek yeni tesisimizin heyecanını yaşıyoruz. 30 bin metrekare alan üzerinde kurulan yeni tesisimiz, toplam üretim kapasitemizi yüzde 33 artırarak yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın da tek çatı altındaki en büyük üretim merkezlerinden biri olmamızı sağlayacak.”

Hedef ciroda yüzde 50, istihdamda yüzde 35 büyüme 

Büyüme ve istihdam hedefleri hakkında da bilgiler paylaşan Öğücü sözlerine şöyle devam etti: “Lila Group olarak 2020 yılını 1,3 milyar TL ciro ve yüzde 25’in üzerinde bir büyüme ile kapattık. Bugün üretimimizin 65’ini ihraç ediyor, 35’ini yurtiçi pazarda tüketicilerimizle buluşturuyoruz. 2021 yılı için ilk hedefimiz kurumumuzun yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda sürdürülebilir büyüme ve kârlılığını devam ettirmek. 2021 yılında ciromuzu ise yatırımlarımızın da etkisi ile 50 büyütme hedefimiz var. Şu anda 80’i aşan ihracat yaptığımız ülke sayısına 25-30 ülke ekleyerek pazar payımızı büyütmeyi ve 40 milyon tüketiciyi ürünlerimiz (yarı mamul/mamul) ile buluşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2021 yılı için 80 milyon dolar ihracat ve toplamda 200 milyon doları aşkın ciro hedefimiz bulunuyor. 2019 rakamlarımıza göre TİM ilk 1000 listesinde ilk 200 içinde yer alıyoruz. 2021 için hedefimiz 40-50 basamak yükselmek ve ilk 150 içinde yer almak. Orta vadeli hedefimiz ise 2023 yılında Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri olmak. 2020 yılında devreye aldığımız tesis yatırımımız ile istihdamda kâğıt üretim iş alanında 50 artış yaşadık. 2021 yılında devreye girecek tesisimiz de 35’lik bir istihdam artışını beraberinde getirecek.”

Tekstil sektöründeki yatırımları hakkında da bilgiler aktaran Öğücü: “Biz kökleri yaklaşık 100 yıl önce çırçır ve dokumacılık şirketi olarak atılan sanayi alanında yatırımlar yapmaya başlamış bir Grup şirketiz. Dolayısıyla her ne kadar lokomotif sektörümüz hijyenik temizlik kağıtları olsa da tekstil bizim gözbebeğimiz… Kâğıt üretim tesisimizle aynı alan içinde yer alan ve üretim kapasitesinin günlük 25-30 ton olduğu 20 bin metrekarelik boyahane tesisimizle dünyanın önde gelen konfeksiyon alıcılarının iplik tedarikçisiyiz. 2020’nin son çeyreğinde tekstil alanında faaliyet gösteren boyahanemize yaptığımız 55 milyon TL değerindeki yatırımımız sayesinde hem boyahane tesisimizi modernize çalışmalarımızla verimliliğimizi 100 artırmanın yanı sıra yılda yüzde 30 enerji tasarrufu ve yüzde 25 su tasarrufu sağlamayı hedefliyoruz. Nisan ayı başında yatırımımızın meyvelerini almaya başlayacağız.”

TEGV Çorlu Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi nisan ayında açılıyor

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile 10 yıldan uzun zamandır pek çok sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren Lila Group, Çorlu’da TEGV Çorlu Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi’ni açmaya hazırlanıyor. Kısa bir süre önce uzaktan eğitime başlayan öğrenim birimi ile ilgili olarak Öğücü şunları söyledi: “Çorlu’da tamamen Lila Group desteği ile açılacak TEGV Çorlu Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi çok yakın bir zamanda uzaktan eğitime başladı ve önümüzdeki ay fiziki olarak da kapılarını açacağız. Yılda 3500 çocuğumuzu nitelikli eğitim ile buluşturmayı hedeflediğimiz TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi güvenlik, teknoloji ve eğitim mimarisi açısından birçok ‘ilk’i ve yeniliği barındırıyor.  Aynı zamanda yağmur sularının bahçe sulamada ve rezervuarlarda kullanılabilmesi gibi sistemlerle Lila Group’un Sürdürülebilirlik anlayışının bir yansıması olan eğitim birimimiz ile bölgemize eşsiz değer kazandıracak olmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. TEGV Çorlu Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimimizin bundan sonraki benzer projeler için örnek teşkil edeceğine, model alınacağına inancımız tam.”

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı: “Öğücü Ailesi ve Lila Grup, 10 yılı aşkın süredir çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile TEGV’in yanında oldular;
ihtiyaç sahibi çocuklarımızın nitelikli eğitime kavuşmalarına destek sağladılar. Şimdi de bağışları ile 21. Yüzyılın eğitim ihtiyaçlarına göre planlanan Çorlu Aysel Öğücü-Lila Öğrenim Birimimiz’in açılışını yapmaya hazırlanıyoruz. Faaliyete geçtiğinde Çorlu etkinlik noktamız 1092 m2 kapalı alanı ve yılda 3500 çocuk kapasitesi ile TEGV’in en büyük öğrenim birimi olacak. Son birkaç aydır dijital ortamda Çorlu’lu çocuklarımızla uzaktan eğitimlerle buluşmaya başladık; Çorlu’lu gönüllülerimiz dijital platformlarda eğitimlerini aldılar. 22 Nisan için planladığımız açılışımızla birlikte çocuklarımızın hayatlarına dokunacak olmanın heyecanını yaşıyor, değerli destekleri için Öğücü Ailesine ve Lila Grup’a bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com