Ana Sayfa Yaşam 17 Mart 2021 237 Görüntüleme

Göç Anıtı’nı jüriyle belirlenecek

Lüleburgaz Belediyesi’nin Siteler Mahallesi’ndeki tamamlanmak üzere olan parka yapacağı “Göç Anıtı” alanında uzman heykeltıraşların ve göçmen derneklerinin oylarının belirleyici olacağı toplantıyla belirlenecek. Sekiz göçmen heykeltıraşın katıldığı ve adaletli bir oylama olması için heykeltıraşların isimlerinin jüri toplantısında numara olarak yer aldığı çalışmanın kazananı önümüzdeki günlerde açıklanacak. Kente kazandırılacak olan Göç Anıtı, sadece 1989’daki zorunlu göçü değil, Balkanlar’dan gerçekleşen bütün göç hareketlerini temsil edecek bir yapıda olacak. 

 

Lüleburgaz Belediyesi, Siteler Mahallesi Açelya ve Manolya Sokak kesişiminde yer alan 5 bin metrekarelik parka yapacağı “Göç Anıtı’nı” heykeltıraşların eserlerinin yer aldığı oylama sonucunda belirleyecek. Bu kapsamda seçici kurulunda Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Prof. Dr. Rahmi Aksungur, Heykeltıraş Tertip Komitesi Başkanı Niyazi Dedeoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, Lüleburgaz Bulgaristan Göçmenleri Derneği (BUL-GÖÇ) Başkanı Yüksel Mert, Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği (BAL-GÖÇ) Başkan Yardımcısı Gülhan Çolak, Kültür İşleri Müdürü Reşide Candan ve Park ve Bahçeler Müdürü Hüseyin Becerenel yer aldı. 

 

Adaletli oylama için isim değil numara!

 

Gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında Göç Anıtı için ortaya konulan eserlerin adaletli oylanması için heykeltıraşlara numara verildi. Çalışma için Kültür İşleri Müdürlüğü’ne 14 proje gönderen 8 heykeltıraşın isimlerinin bilinmemesi için sanatçılara numara verildi. Seçici kurulun yaptığı oylamanın ardından heykeltıraşların isimleri açıklanırken, seçici kurulun kararı önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak. 

 

Göç anıtını göçmen sanatçılar tasarlayacak

 

Öte yandan Göç Anıtı’yla ilgili çalışmalarını gönderen heykeltıraşlarla ilgili ilginç bir tesadüf ortaya çıktı. Heykeltıraşların hepsinin geçmişte göç acısını yaşamış göçmen heykeltıraş olduğu öğrenildi. 

 

“Geçmişi unutmadan aydınlık geleceğe yürüyelim”

 

Seçici kurulun toplantısı öncesi kısa bir konuşma yapan Başkan Gerenli, “Biz Lüleburgaz’ın geçmişini asla unutmadan aydınlık geleceğe yürümesini istiyoruz. Geçmişi de unutmamamızdaki sebep asla husumet değil. Ama tarihteki yaşananları bilmezsek geleceği doğru kurgulayamayız. 1989 göçü, özellikle sizlerin yaşadığı göç çok sıkıntılı bir göç süreciydi. Totaliter bir rejimden kaçıp geldiniz. Ben bunu çok iyi biliyorum” diye konuştu. 

 

“Sadece 1989’u değil bütün göçleri anlatsın”

 

Başkan Gerenli, yapılacak olan Göç Anıtı’nın sadece 1989 göçüyle sınırlı kalmamasını istediklerini vurgulayarak, “Sadece 1989 göçüyle kalmasın dedik, bütün Balkan göçlerini anlatan bir şey olsun istedik. Niyazi Dedeoğlu’nun dediği gibi, siz baktığınızda ne görüyorsunuz? Bence en önemlisi bu. Sanatçı gözüyle zaten bakılacak. Sıradan bir eser olmasın. Sanat eseri olsun istedik. Sanatçılarımızla yapılsın istedik bunu. Lüleburgaz’a yakışan da budur. Ama halkın, bunları yaşayan insanların bu işin içinde olması çok önemliydi. O gözle bakmanızı rica edeceğim” ifadelerini kullandı. Seçici kurulun gerçekleştirdiği oylamanın ardından Başkan Gerenli, jüri üyeleri ve daire müdürlerine katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com