Ana Sayfa Kültür & Sanat 19 Mart 2021 297 Görüntüleme

CEF Seminerlerinin Konuğu, Chicago Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ufuk Akçiğit!

Akbank’ın kurucu sponsoru olduğu Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence in Finance – CEF), pandemi döneminde başlattığı online seminer serisini finans alanının önemli isimleriyle sürdürüyor. 25 Mart 2021, Perşembe günü düzenlenecek ve CEF YouTube kanalından 19.00 itibariyle yayınlanacak seminerin konuğu; makroekonomi alanında yaptığı başarılı çalışmalarıyla geçtiğimiz yıl Almanya’nın saygın ödüllerinden, Max Planck-Humboldt araştırma ödülüne layık görülen Prof. Dr. Ufuk Akçiğit. Chicago Üniversitesi ekonomi bölümünde öğretim üyesi olan Akçiğit; ekonomik büyüme, üretim verimliliği, rekabet, özelleştirme, sanayi politikaları, firma dinamikleri, beşerî sermaye ve inovasyon ekonomisi üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

 

Prof. Dr. Akçiğit, dünyada sosyal bilimler alanında ilk kez verilen 1,5 Milyon avro değerindeki araştırma fonu sayesinde oluşturduğu ekiple, 1990’larda Doğu-Batı Almanya’nın birleşmesinde yaşanan ekonomik aksaklıkları ve hala süregelen gelir farklılığı konularında bir araştırma da yürütüyor. Akçiğit, ayrıca Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın genç akademisyenler için verdiği en prestijli araştırma ödülü olan 500 bin dolar değerindeki CAREER ödülüne layık görüldü. 

 

Prof. Dr. Akçiğit, ekonomi lisans derecesini 2003 yılında Koç Üniversitesi’nden aldıktan sonra 2009 yılında ‘‘Ekonomik Büyüme ve İnovasyon Politikaları’’ başlıklı teziyle Massachusetts Institute of Technology’deki ekonomi doktorasını tamamladı. Akçiğit, Almanya’daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nde Araştırma Profesörü ve Araştırma Grup Başkanlığı, Boston merkezli Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda, Londra merkezli Ekonomik Politika Araştırma Merkezi’nde, Washington merkezli Brookings Enstitüsü’nde, Münih merkezli CESifo Enstitüsü’nde Araştırma Ortağı ve Koç Üniversitesi'nde Seçkin Araştırma Görevlisi olarak görev yapmakta. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com