Ana Sayfa Yaşam 29 Mart 2021 313 Görüntüleme

Harvard’ın Kapısını Açan Anahtar: “STUDYLON”

Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi’ne kabul edilmek artık rüya değil. Yurt dışında eğitim almak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan STUDYLON, bu rüyasını gerçekleştirmek isteyen öğrencilere eğitim koçluğu sunarken, velilere de yol gösteriyor. 

Tüm ebeveynlerin ortak hayali, çocuklarının en iyi okullardan mezun olarak günü geldiğinde kendi ayakları üzerinde durabilmesidir. Harvard gibi dünyanın en köklü okullarından birinden mezun olmak ise çoğu kişinin Amerikan rüyasıdır. Dünya çapındaki en seçkin okullara öğrenci hazırlayan yurt dışı eğitim danışmanlığı firması STUDYLON, bu hayalleri gerçekleştirme sürecinde öğrencilere hem yaşam hem de eğitim koçluğu hizmeti veriyor. Velilere de bu süreçte bir yol haritası hazırlıyor.

Çocuğunuzun başarısı, doğru analiz ile planlanmış hedeflere bağlı

STUDYLON Kariyer Koçu Pınar Konrot, Türk öğrencilerin, Harvard’a kabul süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Konrot, “Sorumluluk sahibi, planlı ve programlı ilerleyen, en önemlisi ne istediğini bilen, hedeflerinin farkında olan ve kendini tanıyan bir çocuğunuz varsa şansınız var demektir. Özellikle ABD’nin önde gelen okulları söz konusu olduğunda başvuru yapan öğrencinin notlarının yüksek olması beklenir fakat bununla birlikte çocuğunuzun asıl fark yaratacağı nokta kendi hikayesidir” dedi.

“Veliler ve profesyoneller olarak bizim görevimiz de hayallerine ulaşmada çocuklarımızı doğru yönlendirmek ve destek olmaktır” diyen Kariyer Koçu Pınar Konrot sözlerine, “Öğrencinin eğitim hedeflerinin doğru belirlenebilmesi için karakter ve kariyer envanterlerinin yapılması, profil analizi çıkarılması, hayallerin hedefe dönüştürülmesi için yıllık planların oluşturulması ve takibinin yapılması gerekir. Öğrenciyi diğerlerinden farklılaştıracak noktaların oluşturulması da unutulmamalıdır” diyerek devam etti.

İyi okullardan kabul almada işin sırrı; fark yaratmak

Profesyonel kariyer koçlarının planlama yaparken üstünde durdukları en önemli nokta; öğrencilerin kabul edilmek istediği okula uygun kriterlere ulaşıp ulaşmadıklarıdır. Özellikle köklü okulların kabul sürecinde, akademik not ortalaması, en önemli kıstasların başında gelmektedir. Ancak tabii ki bu tek başına yeterli değildir. ABD’de üniversiteler akademik başarının yanı sıra, öğrencinin kendini anlattığı, deneyimlerinden, kazanımlarından söz ettiği ve hedeflerini ortaya koyduğu mektuplara da kabul sürecinde oldukça önem vermektedir. Kısacası, öğrencinin kişiliğini, hedeflerini ve yaratıcılığını kağıda döktüğü bir makale yazması veya güçlü bir referans mektubu temin etmesi, öğrenciye Harvard’ın kapılarını aralayabilir. Aynı zamanda Harvard, Yale, Princeton gibi okullar, yeteneklerini kanıtlamış sporcuları, lider ruhlu araştırmacıları, kısacası kendi yaşıtlarından bir adım öne çıkmış öğrencileri kabul etmeye her zaman daha çok yatkındır. Hatta bu öğrenciler, burs bile kazanabilmektedir. Konuyla ilgili açıklama yapan STUDYLON Kariyer Koçu Pınar Konrot, “Unutulmamalıdır ki Harvard, Princeton, Yale gibi dünyanın en iyi okulları, öğrenci profili hakkında önemli ipuçları verdiği için sosyal hayatlarına da dikkat ediyor. Üniversiteler gece gündüz akademik başarı için çalışan ‘proje çocuklar’ yerine hayata katkı sağlayabilecek, çevresi ve insanlık için verecek bir şeyleri olan bireyler arar. Bu okullar kurumun vizyonuna uyum sağlayacak, kendisini temsil edebilecek öğrenciler isterler. Öğrencilerinin liderlik vasıfları taşımasını, başkalarını önemsemesini, yaratıcı olmasını, öğrenme aşkını sürdürmesini isterler. Çocuğunuz, hikayesinde bu kriterlere sahip olduğunu gösterdiğinde üniversitelerin kapıları ona sonuna kadar açılacaktır”” dedi.  Konrot’a göre; “Hobilerini ve derslerini bir arada yürütebilen çocuklar yarışa bir sıfır önde başlıyor. Bunun için de temellerin ortaokuldan itibaren atılması gerekiyor.  Çünkü çocuklar ne kadar erken yaşta hobi edinirse, bunun hayat boyu süren bir tutkuya dönüşmesi o kadar kolaylaşır.”

STUDYLON Kariyer Koçu Pınar Konrot son olarak şu önerilerde bulunuyor: ”Unutulmamalıdır ki, yurt dışındaki seçkin okullardan kabul almak için temel nokta, tüm bu süreçlerin doğru yürütülmesidir. Öğrencilerin geleceklerini planlaması için uzmanlaşmış bir danışmanlık firmasından destek almak önemlidir. Yurt dışındaki köklü okullardan kabul alma konusunda en güvenilir adres olan STUDYLON, geleceğini bilinçli adımlarla şekillendirmekte kararlı öğrencilere detaylı destek sağlıyor. Öğrencilerin hedeflerine ulaşmalarında pusula olan STUDYLON, velilere ise bu hedef için bir yol haritası sunuyor.”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com