Ana Sayfa Yaşam 10 Mayıs 2021 222 Görüntüleme

4. Uluslararası Nirun Şahingiray Eğitim Forumu için geri sayım başladı

 TEGV’in, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından ve miras bağışçısı Nirun Şahingiray anısına gerçekleştirdiği 4. Uluslararası Nirun Şahingiray Eğitim Forumu, 22 Mayıs’ta çevrimiçi olarak düzenlenecek. Forum, dünyadan ve Türkiye’den sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, eğitimciler ve akademisyenlerin katılımıyla 21. Yüzyılda değişen öğrenme kültürünün tartışılacağı bir platforma dönüşecek. 

 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), 2008 yılında vefat eden ve tüm mirasını Vakfa bağışlayan Nirun Şahingiray’ın adını ve anısını yaşatmak için düzenlediği Uluslararası Nirun Şahingiray Eğitim Forumu’nun dördüncüsü için geri sayım başladı. 22 Mayıs Cumartesi günü, 09.30-16.30 saatleri arasında yapılacak forum, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini, eğitimciler, uzmanlar ve akademisyenleri bir araya getirerek, eğitim alanındaki yenilik ve gelişmelerin tartışıldığı bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

Pandemi nedeniyle çevrimiçi etkinlik olarak yapılacak forum, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ve protokol katılımcılarının açılış konuşmalarıyla başlayacak. 

Dünya değişiyor, peki ya eğitim?

Forum’un dünyaca ünlü konuşmacıları arasında yer alan, Wix Education'da Öğrenme Tasarımı ve Topluluk Lideri olarak görev yapan Saskia Leggett ile yaratıcı ve anlamlı öğrenme deneyimleri tasarlayan Mariana Tamashiro ‘Yaratıcı Toplumlar Yetiştirmek’ başlıklı bir sunum yapacak. 

Dünyada veri odaklı yapay zeka teknolojisinin önde gelen çözüm sağlayıcılarından biri olan Riiid Lab’de Öğrenimde Eşitlikten Sorumlu Başkan olarak görev yapan Jim Larimore ise ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği: Yapay Zeka Çözüm Olabilir Mi?’ sorusunun cevabını arayacak. 

20 yılı aşkın süredir eğitimci ve eğitim yöneticisi olarak görev alan, liderlik ve liderlerin geliştirilmesi konusunda Türkiye’nin birçok ilinde konuşmalar yapan ve eğitimler düzenleyen Kayhan Karlı ‘Dijital Çağın Çocukları İçin Kadim Yetkinlikler’; San Francisco Bölgesi'nde sanat, bilim ve teknoloji keşiflerini yapım ve tamir yoluyla desteklemek için kaynaklar geliştiren bir yaratıcı tasarım stüdyosu olan Wonderful Idea Company'nin kurucu ortağı ve lider eğitimcisi olan Ryan Jenkins ‘Yaratıcı Öğrenme’; eğitim, uluslararası kalkınma, hayırseverlik ve teknoloji sektörlerinde bugüne kadar pek çok fayda sağlayan, dünya çapında saygın bir lider olan Vikas Pota ‘Pandemi Sonrası Eğitim’ başlıklarında birer konuşma yapacak. 

İki panel düzenlenecek

4. Uluslararası Nirun Şahingiray Eğitim Forumu kapsamında ayrıca  ‘Öğrenme ve Teknoloji- Neredeyiz; Nerede Olmalıyız; Nelere Dikkat Etmeliyiz?’ ve  ‘Sosyal Duygusal Öğrenme- Gereksinim, Kapsam ve Uygulamaları’ başlıklı iki de panel düzenlenecek.

 ‘Öğrenme ve Teknoloji- Neredeyiz; Nerede Olmalıyız; Nelere Dikkat Etmeliyiz?’ başlıklı panelde, Khab Akademi Genel Müdürü Alp Köksal moderatörlüğünde; Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şirin Karadeniz, ENKA Okulları Müdür Yardımcısı ve Teknoloji Koordinatörü Hakan Umutlu, kurumlara eğitim ve danışmanlık hizmeti veren ETZ Akademi'nin kurucusu Işıl Boy Ergül ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Yüksek Lisans ve Doktora Program Koordinatörü Dr. Yavuz Samur görüşlerini paylaşacak. 

‘Sosyal Duygusal Öğrenme- Gereksinim, Kapsam ve Uygulamaları’ konulu ikinci panel ise Boğaziçi Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü’nden Doç. Dr. Mine Göl Güven’in moderatörlüğünde gerçekleşecek. Panelin katılımcıları, ‘Değerler Eğitimi: Eğitimde Farklılık ve Katılım Hakkı’ kitabı yazarlarından olan Melda Akbaş, YÖM Okulları’nın Akademik Koordinatörü Barış Sarısoy, Sosyal Pedagog Cavit Yeşildağ ve TÜSİAD Genel Sekreteri Ebru Dicle olacak.

Forumun ardından 24 – 28 Mayıs tarihleri arasında paralel oturumlarda dijtal oyun üretme, dijital sanat, çocuklar için felsefe ve daha birçok yenilikçi içerikle 15 atölye gerçekleşecek. 

4. Uluslararası Nirun Şahingiray Eğitim Forumu hakkında detaylı bilgi ve kayıt için https://tegv.org/ns/2021/ adresi ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com