Ana Sayfa Yaşam 11 Mayıs 2021 284 Görüntüleme

Küresel rekabetin yeni standardı: Dijital altyapı yatırımları

Dijital dönüşüm, kesintisiz bir hızla tüm iş süreçlerinde köklü bir değişim yaşatmayı sürdürüyor. Küresel rekabette kazanan tarafta yer almak için dijital altyapıyı geliştirirken üretim araçlarına ve insan kaynağına yatırım yapmak bir zorunluluk haline geldi. Dijital altyapı yatırımları ülkelerin küresel arenada söz sahibi olmaları için de bir mecburiyet haline geldi. Yerli ve global teknoloji şirketi Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Ülkemizde dijital altyapı denildiğinde akla sadece fiber hatlar ve bu günlerde de 5G geliyor. Oysaki bu hatlar üzerinde çalışan CDN (Content Delivery Network), depolama, bulut bilişim gibi servisler dijital altyapının en önemli parçalarından. Medianova olarak Türkiye’de 2006’dan beri aynı işi yapıyor ve dijital altyapıya yatırım yapıyoruz” diyor.

 

Hayatın her alanında etkisini hissettiren dijital dönüşüm beraberinde küresel bir dijital rekabeti de getirdi. Bu küresel rekabette öne çıkmanın yolu ise dijital altyapıya yapılacak yatırımlardan geçiyor. Geçtiğimiz dönemde, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği tarafından hazırlanan Dijital Dönüşüm Endeksi 2020 raporu, ülkemizin dijitalleşme konusunda geldiği noktaya dair önemli ipuçları verdi. Raporda, Türkiye’nin dijital dönüşüme uyumunun artışta olduğu görülürken, 2019’dan 2020’ye dijital dönüşümde 4’lük bir iyileşme olması dikkat çekti.

 

Dönüşümde kriter dijital altyapı yatırımları olacak

Türkiye’de 8 noktadaki yatırımlarıyla internet altyapısının en önemli oyuncularından biri olduklarını belirten Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Önümüzdeki dönemde ‘gelişmiş ülkelerin teknolojiyi, gelişmekte olan ülkelerin de ürünleri’ ürettiği uluslararası iş bölümünde köklü dönüşümler yaşanması bekleniyor. Bu köklü dönüşümde belirleyici kriter de kuşkusuz dijital entegrasyon ve dijital altyapı alanında yaşanacak” diyor.

 

Medianova, Suudi Arabistan'daki en hızlı CDN şirketi oldu

Geçtiğimiz dönemde Orta Doğu’da yaptıkları yatırımlar ve globalde yakaladıkları büyüme ile dünyadaki 18 global firma arasına girmeyi başardıklarını ve Suudi Arabistan'ın en hızlı CDN şirketi olduklarının altını çizen Sevim, “Dünyadan gelen talepleri başarıyla karşılamaya devam ederken  EMEA bölgesindeki büyümemizi de sürdürüyoruz.  Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'daki oyun, e-ticaret ve OTT alanında hizmet veren şirketlere en iyi dijital performansı sağlamak için bu pazara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca, bu ülkelerdeki internet ekosisteminin daha hızlı ve güçlü büyümesinde aktif olarak rol alacağız” dedi.

 

Türkiye’nin en büyük dijital altyapı operatörü

Yerli ve global bir teknoloji şirketi olarak tüm internet kullanıcılarına ve teknoloji şirketlerine güç vermeye devam edeceklerini söyleyen Serkan Sevim, “8'i Türkiye'de olmak üzere toplam 24 ülkede bulunan CDN noktalarımızla hizmet vermeyi sürdürmekteyiz. Global alanda edindiğimiz tecrübemizi ülkemize de sunmaktan son derece memnunuz. EMEA Bölgesi ve Avrupa’da büyümeye devam ediyoruz. Medianova bugün, Türkiye’nin en hızlı CDN platformunu sunan ülkemizin en büyük dijital altyapı operatörü. Son yaptığımız yatırımlar ile Türkiye’de yerli ve yabancı dahil en büyük şirketin 5 katı kadar daha büyük bir CDN kapasitesine ulaştık. En büyük amacımız Türkiye’den global bir teknoloji şirketi olarak çıkarak Unicorn statüsüne erişmek” şeklinde sözlerine devam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com