Ana Sayfa Yaşam 12 Mayıs 2021 254 Görüntüleme

Nike kız çocuklarını spor için cesaretlendiriyor

Milli voleybolcu Ebrar Karakurt, Nike ve SosyalBen Vakfı, spor aracılığıyla kız çocuklarını değişime teşvik ederek potansiyellerinin tamamını ortaya koymalarına olanak sağlıyor.

 

Birlikte hareket etmeyi yaptığı her şeyin merkezinde tutan Nike, sporun birleştirici gücünü kullanarak çocukların tam potansiyellerine ulaşmalarını ve her çocuk için spora erişimi eşitlemeyi hedefliyor. Okullar, topluluklar, yerel ve uluslararası organizasyonlarla sürdürülebilir değişimi getirecek çözümlere yatırım yapan Nike, bu vizyonla yola çıkarak genç milli voleybolcu Ebrar Karakurt ve SosyalBen Vakfı’nın işbirliğiyle daha umut dolu bir gelecek vadeden Ebrar Karakurt Akademi’nin ilk adımını attı.

 

‘’Ebrar Karakurt Akademi’’,18-25 yaşları arasındaki gönüllü koçların mentorluk yaptığı 9-13 yaşları arasındaki kız çocuklarının sporun gücünü keşfetmeleri, hayat becerileri kazanmaları ve daha iyi birer birey olmaları için tasarlanmış bir sosyal gelişim programı. Program çerçevesinde, dezavantajlı bölgelerden SosyalBen Vakfı tarafından seçilen okullarda kız voleybol takımları kuruldu.Üniversite öğrencisi SosyalBen Vakfı gönüllüleri profesyonel antrenörler tarafından eğitilerek bu takımlara antrenörlük yapıyor. Her senenin sonunda, Nike ve SosyalBen Vakfı tarafından seçilen genç voleybolculara 4 yıllık burs verilecek.

 

Bu projede, Nike, sağladığı finansal destek ve bilgi birikimiyle, SosyalBen Vakfı ise gönüllü koç programını ve operasyonu yöneterek en fazla sayıda çocuğun bu imkandan faydalanmasını hedefliyor.

 

Voleybolun Geleceği Ebrar’dan Geleceğe Pas

 

Karşılaştığı engellerle mücadele ederek sporu hayatının odak noktasına alan ve genç yaşında ‘’voleybolun geleceği’’ olarak görülen Ebrar Karakurt’un hayali, tıpkı kendi gibi, çocukların da sporla daha özgüvenli ve güçlü birer birey olmaları.

 

“Şans verilmemiş yetenekli, istekli çocukları gereken imkanlarla buluşturmak, mümkün olan en fazla yerde en fazla sayıda takım kurmak ve bu çocukların önünü açmak istiyorum.” diyor Ebrar.

 

SosyalBen Vakfı

 

SosyalBen Vakfı, dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların yeteneklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini amaçlayan; bu amaç doğrultusunda kişisel gelişimlerine katkı yapacak ulusal ve uluslararası düzeyde saha ve eğitim çalışmaları gerçekleştiren; çocuk ve gençlerin yaşadıkları dünyadan sorumlu yetişkinler olarak yetişmeleri için sosyal sorumluluk, girişimcilik ve gönüllülük bilinçlerini ve becerilerini güçlendirmeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tema Tasarım | Osgaka.com